Pirminio gyvūnų apdorojimo aikštelės medžioklės plotuose būtinos
Paskelbta: 2013-11-29 21:24 | Skaityti komentarus (1)
Pirminio gyvūnų apdorojimo aikštelės medžioklės plotuose būtinos

Medžiotojams yra žinoma, kad medžioklė leidžiama tik tuose plotuose, kuriuose yra įrengtos tinkamos pirminio gyvūnų apdorojimo aikštelės. Ši tvarka galioja jau ne vienerius metus, tačiau kartais medžiotojams kyla neaiškumų, kodėl ir kam būtini tokie griežti reikalavimai. Į šiuos klausimus atsako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vedėjas Egidijus Mecelis.

Sumedžiotų žvėrių tvarkymui – griežtos taisyklės
 
Medžiotojai savo teritorijose privalo įrengti pirminio gyvūnų apdorojimo aikšteles, kurias Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai turi įvertinti ir pripažinti tinkamomis naudoti. Pagrindinis reikalavimas aikštelėms – tai tinkamai įrengta sutvirtintomis sienomis, sandariai uždengiama žvėrienos atliekų duobė, medžiotojai privalo prižiūrėti, kad mažiausiai 3 metrų gylio dobė nebūtų perpildyta, jos nepasiektų laukiniai žvėrys. Pati aikštelė turi būti įrengta aukštesnėje vietoje, kad neapsemtų polaidžio ar lietaus vanduo, būti ne mažesnė kaip vieno aro ploto, apjuosta 20 cm gylio ir 20 cm pločio grioveliu ir aptverta.
 
Visi šie reikalavimai skirti tam, kad sumedžiotų žvėrių pirminio apdorojimo atliekos – kraujas, vidaus organai, kailiai ir pan. būtų tvarkomi tinkamai ir taip užkertamas kelias daugelio gyvūnų užkrečiamųjų ligų plitimui.
 
Biologinio saugumo reikalavimai reikalingi ir miške
 
Pasak E. Mecelio, medžiotojų įrengiamos aikštelės yra pirminė biologinio saugumo priemonė. Netinkamas laukinių gyvūnų atliekų tvarkymas gali turėti neigiamų pasekmių – bet kur išmestos žvėrių liekanos gali sukelti infekcijas, tapti pasiutligės židiniais, tokiu būdu labai lengvai gali būti platinama trichineliozė ir kitos pavojingos užkrečiamosios ligos.
 
Pavyzdžiui, Didžiosios Britanijos mokslininkai nustatė, kad barsukai gali platinti galvijų tuberkuliozę, kuria be barsukų gali sirgti elniai, ožkos, kiaulės, alpakos. Kiekvienais metais Lietuvoje nustatoma vidutiniškai 90 – 100 trichineliozės atvejų. Šiemet tiriant sumedžiotų šernų mėsą, nustatyta daugiau nei 50 trichineliozės atvejų. Specialistų teigimu, apie 30 % mūsų šalyje medžiojamų plėšriųjų gyvūnų (lapių, mangutų (usūrinių šunų), kiaunių ir kt.) yra užsikrėtę trichinelioze.
 
Specialistas pastebi, kad dėl netinkamai tvarkomų elnių, briedžių, stirnų ar kitų žolėdžių gyvūnų vidaus organų, gali išplisti įvairios helmintozės. Įvairių parazitinių kirmėlių vystymosi ciklui būtini tarpiniai šeimininkai, dažniausiai žolėdžiai gyvūnai. Jei žvėrių populiacijoje helmintozė labai išplitusi, kyla rizika parazitinėmis kirmėlėmis užsikrėsti ne tik medžiotojams, bet ir miško gerybes renkantiems žmonėms.  
 
Žuvę ar nugaišę laukiniai gyvūnai, taip pat medžiotojų rūpestis
 
Egidijus Mecelis pabrėžia, kad medžioklės plotų naudotojai, atsakingi ir už jų medžioklės plote rastų nugaišusių ar dėl susidūrimo su transporto priemonėmis žuvusių gyvūnų gaišenų sutvarkymą. Pastebėję sužeistą ar sergantį gyvūną, medžiotojai apie atvejį privalo ne vėliau kaip per 48 valandas pranešti teritorinėms valstybinėms maisto ir veterinarijos tarnyboms ir Aplinkos ministerijos regionų aplinkos apsaugos departamentų agentūroms. Šių tarnybų specialistai nurodys ir kokių tolimesnių veiksmų reikėtų imtis.
 
Dėl kaimyninėse šalyse (Rusijos Federacijoje ir Baltarusijoje) nustatytų afrikinio kiaulių maro protrūkių, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai prašo medžiotojų būrelių atkreipti ypatingą dėmesį į šernų sveikatos būklės pasikeitimus. Radus šernų gaišenas pasienyje su kaimyninėmis šalimis, apie tai reikia nedelsiant pranešti teritorinėms valstybinėms maisto ir veterinarijos tarnyboms ar privatiems veterinarijos gydytojams.


Informacija paimta iš www.vmvt.lt

Komentarai
#1 | atas · 2016-03-25 09:41
reikalavime parašyta, kad „aikštelė turi būti apjuosta 20x20 cm grioviu ir aptverta. Kyla klausymas, tvora turi būti už griovelio, t. y. išorėje ar viduj. Aikštelės brėžinio niekur nėra, o vet. tarnybos darbuotojai kažkodėl pradėjo reikalauti, kad griovelis būtų tvoros išorėje.
Rašyti komentarą
Vardas:

Patvirtinimo kodas:
Patvirtinimo kodasOrai Vilkaviškyje
Orai Vilkaviškyje
Naujausi komentarai
S qtu.wxmx.s... - irulajbi
9fdc31 come ... - PetruccopEn
[url=https:/... - UgoFlamp
383131 vente... - AinepEn
383131 pack ... - AinepEn
Naujausia fotografija

 
Medžioklės akimirkos
Nariams
Vardas

SlaptažodisPamiršai slaptažodį?
Prašyk naujo!.
Svetainės statistika
Prisijungę svečiai: 5

Prisijungę nariai: 0

Iš viso narių: 45

Neseniai naršė: ARTURAS67 Rytis Paulius